Zaha Hadid, 31 Ekim 1950 yılında Irak, Bağdat’ta doğdu. Irak asıllı ama İngiliz vatandaşı olan Hadid, dekonstrüktivist bir Mimar olarak ün yapmıştır.

Mimarlık okumadan daha önce Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde Matematik Bölümünü bitiren Zaha Hadid, Mimar olmak istediğine karar vererek Londra Architectural Association’daki mimarlık eğitimine başladı.

Mezuniyetinden sonra okulundaki hocaları ile 1977 yılında, kendisinin de ortağı olduğu Office For Metropolitan Architecture’da çalışmaya başladı.

Zaha Hadid, 1980 yılında kendine ait olan Mimarlık bürosunu Londra’da kurdu. 1980’li yıllarda Hadid, Architectural Association başta olmak üzere uluslararası kurumlarda mimarlık üzerine dersler verdi. Hadid’in eğitim verdiği okullar arasında Graduate School of Design, Harvard Üniversitesi, İllinois Üniversitesinde, Hochschule für Bildende Künste ve Knowlton Mimarlık Okulu gibi dünyaca saygın kurumlar bulunuyor.

Projeleriyle birçok uluslararası yarışma kazanan Zaha Hadid, Hong Kong’daki Tepe kulübü (1983), Galler’deki Cardiff Körfezi opera binası (1994). 2005’te İsviçre’deki Basel Kumarhanesi projesiyle ödüller aldı.

2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar olarak tarihe geçti. Mimariye olan katkıları nedeniyle CBE’ye layık görülen Hadid, ayrıca Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden onur diploması da aldı.

2008 yılında Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde 69. oldu.

Irak Merkez Bankası’na ait yeni bir binanın yanı sıra Pierres Vives ve Montpellier’deki Hérault’u tasarlayan Hadid’in bu projeleri, kendi ülkesi Irak için yaptığı tek eseridir.

Zaha Hadid, zaman zaman tartışmalarla da gündeme geldi. Hadid’in tasarladığı Uzay Gemisi biçimindeki Tokyo Olimpiyat Stadyumu’nun maliyetinin 1.3 milyar dolardan fazla olması nedeniyle Japonya’da tartışmalara neden oldu. Hadid, aynı yıl yine kendisi tarafından tasarlanmış Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin yapım sürecinde yaşanan zorla istimlak ve göçmen işçilerin kötü koşullarda çalıştırılmaları nedeniyle tartışmaların odağındaki isim oldu.

Ünlü Mimar, hayatını kaybetmeden önce Viyana’da bulunan Uygulamaları Sanatla Üniversitesi’nde Profesörlük yapıyordu.

Zaha Hadid, 30 Mart 2016’da bronşit tanısı ile hastaneye kaldırıldı. Bir gün sonra 31 Mart 2016’da kalp krizi sonucu Miami’de hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir