Beton nasıl hazırlanır? Beton hazırlarken dikkat edilecek şeyler nelerdir? Beton nerelerde kullanır? Betonun dayanıklılığı ve özellikleri nelerdir?

Bina ve inşaat yapımında en önemli diyebileceğimiz malzemelerden olan betonu hazırlamak için bir ölçü çimento, iki ölçü kum, üç ölçü de çakıl veya kırılmış taş kullanılır. Ayrıca betonun döküleceği yere göre beton harcının içine cüruf karıştırmak da bir yöntemdir. Bu beton malzemeleri küçük yapılarda ve ufak tadilat işlerinde kürekle, büyük yapılarda ve şantiyelerde de özel makinelerle suyla karıştırılıp macun kıvamına getirilir.

İyi bir beton için harcın çakıl ve taş parçacıklarının arada hiçbir hava ve boşluk kalmayacak şekilde doldurulması gereklidir. Önceden çimento kimse tarafından bilinmediğinden bağlantı ve yapıştırıcı maddesi olarak kil

buy amoxil

, su kireci ve daha başka maddeler kullanılırdı. Çimento bulunduktan sonra daha sağlam ve daha uzun dayanabilen beton çeşitleri elde edilmiş oldu.

Çakıl derelerden, çakıl ocaklarından elde edilir, taş kırma makinelerinde daha küçük parçacıklara bölünür. Betonda kullanılacak kumun temiz, keskin köşeli, sert yapıda olması gereklidir. Bunları karıştıracak suyun da temiz olması gerekir. Ev inşaatında kullanılan çimentonun 1 metreküpünün ağırlığı 75 kilogram civarındadır.

Beton suyla karıştırıldıktan 2-3 saat sonra donmaya başlar. Bunun için, beton, elde edildikten sonra hemen kullanılmalıdır. Hazırlanan beton, tahtalardan yapılan kalıpların içine dökülür.

Beton döküldükten yaklaşık 28 gün (4 hafta) sonra en fazla dayanıklılığını elde eder. Kuru bir halde donan beton 0,5-1 mm kadar büzülür, kendini çeker, çatlaklar meydana gelir. Bunu engellemek için beton dökülürken yer yer aralıklar bırakmakta fayda vardır.

Beton donarken aşırı soğuklardan ve ayazlardan çok zarar görür. Donlu ve soğuk havalarda, illa ki beton dökmek gerekiyorsa, inşaat alanı, kullanılacak malzemeler mümkün mertebe ısıtılmalıdır.

Betonun basınçlara karşı direnci ve dayanıklılığı çok fazladır. Soğuğa karşı da çok dayanıklıdır, çok fazla ısıtmamak koşuluyla sıcağa karşı da dayanıklılık gösterebilir. Yangına demir inşaattan daha çok dayanır. Isıyı az iletmesi nedeniyle sıcak ve soğuk hava tesisleri için çok elverişlidir.

Betonun, deniz suyuna, kükürtlü tuzlu sulara karşı direnci daha azdır. Uzun süre bir arada bulununca taş kömür de betonu bozar. Bu gibi yerlerde kullanılacak betonun, çok ince kum karıştırılarak daha koyu yapılması gerekir. Petrol, benzin, motor yağları gibi madensel yağlar betona az etki ederler.

Hemen her çeşit kalıba uygulanabilmesi betonun kullanma alanını çok genişletmiştir. Mesela istinat duvarları, temeller, rıhtımlar, dalgakıran, su kulesi, su yolu, baraj, köprü gibi modern hayatın gerekli kıldığı yapılarda beton büyük faydalar ve kolaylıklar sağlar.

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

Tuğla Seçimi; Tuğla Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fayans Seçiminde Sadeliği Tercih Edin

buy kamagra

5 thoughts on “Beton Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir