Deprem, Türkiye’nin en ciddi gerçekleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye’de yaşayan ve ikamet eden herkesin deprem tedbirlerini sıkı bir şekilde alması da büyük bir önem taşımaktadır. Alınacak en önemli deprem tedbirlerinden birisi de, binaların depreme dayanıklı olup olmadığının araştırılması ve incelenmesi de bulunmaktadır. Eğer sen de “Binam depreme dayanıklı mı?” ve “Depreme dayanıklı bina nasıl anlaşılır?” sorularının cevabını arıyorsan aşağıdaki bilgilerden faydalanabilir ve binanın, evinin deprem testlerini kolayca yaptırarak can güvenliğini sağlamak için önemli bir adım atmış olursun.

Evin Depreme Dayanıklı mıdır?

Oturduğun ve hayatının büyük bir kısmını geçirdiğin binanın depreme dayanıklılığı, depremden zarar görüp görmeyeceğini belirleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor. Dayanıklı binalar, yüksek şiddetli depremlerde dahi ayakta kalabiliyor ve böylece can ve mal kayıplarının önüne geçmiş oluyor. “Evim depreme dayanıklı mı?” diye soran insanların ise deprem dayanıklılık testlerini yaptırması tabi ki önerilmektedir. Binaların depreme dayanıklı olup olmadığının anlaşılması için uzman bir ekibin evin kolonlarını, kirişlerini, zeminini ve duvarlarını detaylı bir biçimde incelemesi gerekiyor. Depreme dayanıklılık testleri, bağımsız araştırma şirketleri, AFAD yetkilileri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri ya da belediye ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Uzman ekibin yaptığı araştırma sonuçlarına göre rapor hazırlanıp belediyeye sunuluyor. Eğer raporda bina/yapı depreme dayanıklı çıkarsa herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmıyor. Binanın riskli bulunması durumunda ise belediye ve apartman sakinlerinin iş birliği çalışmasıyla binanın tahliye, yıkım ve yeniden inşa süreçleri başlatılıyor.

Depreme Dayanıklı Bina Nasıl Anlaşılır? Belirleyici Faktörler Nelerdir?

Binaların depreme dayanıklı olup olmadığının kararı, uzman ekiplerin dikkatli araştırmaları sonucunda veriliyor. Detaylı analizlerden önce binan hakkında genel bir fikir sahibi olmak istemen durumunda ise dikkat edebileceğin çeşitli ayrıntılar bulunuyor. Öncelikle, binanın kolonlarını kontrol etmen gerekiyor. Eğer binanın ara katlarında ya da giriş bölümünde kolonların kesilmiş olduğunu tespit edersen bu durumu acilen belediyeye bildirmelisin. Kolonların kesilmesi, binaların depreme dayanma ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor. Sıvası ve betonu dökülmüş, demirleri yamulmuş ve demirleri tamamen korozyona uğramış, paslanmış kolonlar da binanın deprem konusunda riskli olduğu manasına gelebiliyor. Bu gibi durumlarda kolonların güçlendirilmesi, binanın depreme hazır hâle gelmesi için yeterli olabiliyor. Duvarların fazla ince olması, duvarlarda derin çatlaklar bulunması, binanın bataklık ve sulu zemine yapılması ve binanın genel duruşunda esneme, yamulma gibi gözle görülebilir problemler bulunması da dayanıksızlık belirtisi olarak kabul edilebiliyor.

Riskli Bina ve Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır? Bina Deprem Testi Hakkında Bilmen Gerekenler

Riskli bina sorgulaması, belediyelere başvurularak basitçe gerçekleştirilebiliyor. Belediye sorgulamalarında binana ait risk raporu bulunmaması, binanın güvenli olduğu manasına gelmiyor. Çünkü bina deprem testinin yapılmamış olması da belediyede risk kaydı çıkmamasına yol açabiliyor. Bu nedenle, binan için herhangi bir çalışma yapılmamışsa bu testler için başvurman tavsiye ediliyor. Fay hattı sorgulama işlemleri ise internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Yaşam alanının altından ya da yakınlarından fay hattı geçtiğini fark edersen deprem önlemlerini almaya hız kazandırmanda yarar bulunuyor. Binana deprem dayanıklılık testi yaptırman ve binan riskli bulunursa tahliye işlemlerini başlatman için tüm kat maliklerinin birlik olarak hareket etmesi isteniyor. Bu nedenle deprem tedbir süreçlerini başlatırken daire sahiplerini organize etmen de ciddi önem taşıyor.

30 Yıllık Bina Depreme Dayanır mı?

Binaların yaşları, depreme dayanıklılık açısından önemli bir ölçüt olarak kabul ediliyor. Özellikle 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminin ardından değiştirilen deprem yönetmeliği, binaların daha güçlü bir şekilde inşa edilmesini zorunlu kılıyor ve bu nedenle 1999 yılından sonra inşa edilen binalar, eski binalara göre daha dayanıklı bir yapı olduğu sonucu çıkabilir. Yine de binanın yaşlı olması, ille de depreme dayanıksız olduğu anlamına gelmeyebilir. Yüksek kalitede inşa edilen pek çok eski bina, kimi genç binalardan daha dayanıklı bir yapı sergileyebiliyor. Bu nedenle eski ve yaşlı binalarda oturan kişilerin de uzman görüşüne başvurması ve binası için deprem dayanıklılık testi yaptırması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir