Kullanım alanına uygun olarak üretilen pek çok silikon çeşidi bulunmaktadır. Kullanıcılar silikonları izolasyon

, dolgu ve yapıştırma malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Yaygın olarak şeffaf, gri, beyaz, siyah ve kahve renklerinde üretimi yapılmaktadır. Silikonların boyutları ve gramajları tercihe göre farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı da piyasada kullanıcıların tercih edebilecekleri birçok boyutta ve gramajda ürün yer almaktadır.

Uygulama sonrasında silikonun da kalitesine bağlı olarak silikonlar ortalama 4 veya 8 saat içinde kurumaktadır. Ürünün pratik kullanımı için silikon tabancası gerekmektedir.

Nötr Silikon

Nötr silikon, şeffaf, beyaz, siyah, alüminyum, gri, kahverengi, altın meşe, antrasit gri, açık bronz ve bej renklerinde piyasada bulunmaktadır. Nötr silikon, inşaatlarda, yapılarda ve her tür binalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu silikon çeşidi, sahip olduğu yüksek performanstan ve sızdırmazlık kalitesinden dolayı çokça tercih edilmektedir.

Nötr silikon sahip olduğu yapısından dolayı, kokusuz kürleşebilmekte, basit ve kuvvetli bir şekilde mevcut alana yapışabilmektedir. Birçok gözenekli ve gözeneksiz yapılarda herhangi bir astara ihtiyaç duyulmaksızın sorunsuz yapışma işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hiçbir inşaat malzemesi ile reaksiyona girmeme ve mevcut alanda aşındırma yapmama özelliğine sahiptir.

Nötr silikon -60 ile+180 derece aralığında dayanıklılığını gösterir. Aynı zamanda eskimeye karşı da dirençlidir. Yüksek elastik yapıya sahip olan ürün çok hızlı bir şekilde kuruma özelliği göstermektedir. Fakat ürünün üzeri boya tutmaz ve hiç hava almayan mekanlar da kullanılması önerilmemektedir.

Cam Silikonu ve Ağaç Silikonu

Silikonlar genel anlamda başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyor olsa da kullanılacak ürünün kullanım alanına özel seçilmesi elde edilecek sonucun kalitesini arttıracaktır.

Aynı şekilde ağaç silikonu da parçaları birleştirmek için kullanılabileceği gibi deforme olmuş alanları doldurmak için de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir